Logo
Po-Pia od 9.00-16.00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. RYBÁRSKY BLOG
  4. Málo známi obri východu - štrkovisko Kechnec

Málo známi obri východu - štrkovisko Kechnec

Štrkovisko Kechnec                

Možno už niekto tuší, o akom štrkovisku som sa rozhodol napísať zopár riadkov. Ak nie, tak to spresním - jedná sa o kaprový miestny a zväzový revír 4-2680-1-1 štrkovisko Kechnec. Ide o vodnú plochu vytvorenú banskou činnosťou človeka, vskutku impozantnej rozlohy približne 250ha, ktorá patrí pod správu MSO SRZ Košice.  Hĺbka vody sa pohybuje v priemere od dvoch až do šiestich metrov. Dno štrkoviska  je prevažne štrkové, miestami hlavne zo severnej časti jazera bahnisté, nakoľko záplavy v značnej miere prispeli k tomu, že sa do štrkoviska dostáva ornica z okolitých polí. V súčasnej dobe je už ťažba štrku pozastavená. Ryby nie sú rušené ľudskou činnosťou okrem rybárčenia a činnosťami ako je vyvážka, zakrmovanie lovných miest alebo vábenie sumcov z lode. Brehy štrkoviska sú prerastené prevažne vŕbami a tŕstím.

Štrkovisko sa nachádza na juhovýchode Košickej kotliny pri obci Kechnec. Južná časť jazera je, dá sa povedať, aj hraničnou, nakoľko sa hranica medzi Slovenskom a Maďarskom nachádza len zopár desiatok metrov od vodnej plochy. Dole prikladám obrázok pre lepšiu orientáciu. 

Veľká vďaka za  krásne fotky kapríkov zo štrkoviska kechnec patrí kamarátovi a testerovi Miroslavovi Prekopovi, ktorý s obľubou loví na tejto vode.

        

        

          

Z ichtiologického pohľadu je táto voda veľmi zaujímavá, hlavne pre kaprárov a sumčiarov, nakoľko sa tu chytilo veľa krásnych kapitálnych rýb týchto druhov - napr. Kapor rybničný ulovený v roku 2003 16, 4 kg a dlžkou 100 cm, rok 2004 24,8kg.

O úlovkoch  kapra by bolo možné takto pokračovať donekonečna. Taktiež sa tu ulovilo nespočetné množstvo krásnych dravcov šťúk, zubáčov a sumcov. Medzi týchto dravcov si dovolím  zaradiť aj svoj osobný rekord - Boleňa dravého s dĺžkou 89cm, ktorý sa teší slobode za svoju bojovnosť.

Pre upresnenie ešte uvediem rozbor ichtiofauny, do ktorého spadajú tieto druhy: Kapor rybničný, Sumec veľký ako som už spomínal vyššie, ale patria sem aj  Zubáč veľkoústy, Šťuka severná, Úhor európsky, Pleskáč vysoký, Ostriež riečny, Amur biely, Boleň dravý a široké zastúpenie bielych rýb. Či už ide o vášnivého kaprára, sumčiara, prívlačiara alebo feedristu,  každý si na tejto prekrásnej zväzovej vode na juhu Slovenska príde na svoje.

Kechnecké rybie jasle.

 Jedinou nevýhodou tejto nádhernej vody je jej nebezpečnosť v čase záplav. Vtedy sa rieka Hornád rozvodní a doslova preleje do štrkoviska, čím rieka a štrkovisko vytvoria obrovskú záplavovú plochu. Z tejto situácie  už neraz ratovali hasiči  rybárov, ktorý  podcenili svoje schopnosti a situáciu. Preto pri náznaku dlhodobých dažďov odporúčam zostať obozretným a nepodceňovať situáciu. 

Verím, že vám článok poskytne aspoň akú-takú predstavu o tejto prekrásnej vode a namotivuje vás na výpravu, ktorá vám môže priniesť veľa krásnych chvíľ pri vode spolu s nádhernými úlovkami.  

                                                                                                                           Bc.Ladislav Merva

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi