Zaregistrujte a získajte zľavu -5% na už vybrané zľavnené produkty!!!
Logo
Po-Pia od 9.00-16.00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. RYBÁRSKY BLOG
  4. Málo známi obri východu - štrkovisko Geča

Málo známi obri východu - štrkovisko Geča

Štrkovisko Geča

V prvom dieli seriálu, o málo známych revíroch na východe Slovenska, som sa snažil v krátkosti opísať nádherný zväzový a miestny revír - štrkovisko Kechnec.  Uplynul takmer mesiac  a v dnešnej časti by som sa rád zameral na revír, ktorý je taktiež prekrásny a udivuje svojich návštevníkov svojou veľkosťou a množstvom rýb. Patrí medzi miestne vody MO SRZ Košice pod číslom 4-2670-1-1 a ako je už v nadpise načrtnuté, jedná sa o štrkovisko Geča.

Toto štrkovisko vzniklo takisto banskou činnosťou človeka, kde  ešte aj teraz prebieha na jeho území intenzívna ťažba štrku. Nachádza sa pri obci Geča, ktorá leží na juhu Košickej kotliny, 12km od Košíc.

                

Štrkovisko je situované medzi tromi obcami: Geča, Čaňa a Nižná Myšľa. K vodnej ploche sa viete prakticky dostať zo všetkých hore uvedených obcí. Štrkovisko  v dnešnej dobe presahuje viac ako 250ha rozlohy, čím pomaly, ale isto, má navrch nad štrkoviskom Kechnec vďaka neutíchajúcej ťažbe štrku. Priemerná hĺbka štrkoviska sa pohybuje okolo 2 až 6m a dno je prevažne štrkovitého rázu s množstvom lavíc, jám s občasnými úsekmi bahnistých častí, vytvorených nánosmi ornice počas povodní riekou Hornád, ktorá tečie neďaleko.

            

 

Miestni rybári, hlavne kaprári, prakticky celé leto s obľubou vyhľadávajú oddych pri jeho brehoch, nakoľko má kvalitnú rybiu osádku a veľké množstvo kapitálnych rýb.  Medzi kapitálne úlovky okrem Kapra rybničného môžeme radiť veľké exempláre Amura. Čo sa týka dravých rýb lovia sa tu krásne sumce, šťuky a zubáče. Jediné negatívum tejto vody je veľké množstvo sumčeka amerického, ktorý sťažuje lov hospodársky významných rýb na tejto vode.

                                           

Vegetácia brehov je tvorená prevažne vŕbami a trstinou. Z ichtyologického hľadiska sa tu okrem kapra, sumca, šťuky a zubáča veľkoústeho dá uloviť taktiež lieň, ostriež, pleskáč, boleň, úhor a množstvo inej bielej ryby.

Je to veľmi krásny a obľúbený revír v okolí Košíc, ktorý  skrýva veľa výziev pre rybárov, keďže lov na tejto vode potrebuje väčšie množstvo skúseností a rybárskeho kumštu. Verím, že sa vám článok páčil a budem rád, ak vás tento článok nabudí k návšteve tohto prekrásneho revíru. Petrov zdar! Potrebné povolenie na rybolov kaprové miestne alebo hosťovačka.

 

                                                                                                                         Bc.Ladislav Merva

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi